שנת 2015 ללא ספק תחשב בספרי ההיסטוריה כשנת מפנה או לכל הפחות מהפכה בתחום בניית האתרים.שנת 2015 הביאה עמה מגוון חידושים וטרנדים שהפכו את תחום בניית האתרים מתחום אפור טכני ומשעמם ששייך למתכנתים בעלי משקפיים עבים ורזומה של 10 שנות לימוד לפחות בטכניון לתחום החם ביותר בשוק , אם פעם היית צריך ידע רב בתכנות ועיצוב והנדסת מחשבים בכדי לבנות אתר אינטרנט , היום כל מה שאתה צריך הוא מחשב , מקלדת , עכבר וחיבור לאינטרנט , ומומלץ שיהיה לצידך גם סמארטפון על מנת שתוכל לבדוק אם האתר שלך רספונסיבי ומותאם לנייד.


מערכות לבניית אתרים חינם בשיטת "עשה זאת בעצמך".


שנת 2015 היא תור הזהב של מערכות לבניית אתרים בשיטת עשה זאת בעצמך , אם פעם היה נדרש ידע רב בתכנות ועיצוב על מנת לבנות אתר אינטרנט בסיסי , היום זמנים השתנו ולא דרוש שום ידע קודם , וכל אחד יכול לבנות בעצמו אתר אינטרנט לא פחות ממדהים!
התחום החם ביותר בעולם ההיטק היום תחום המערכות לבניית אתרים חינם , כאשר ישנה מתחרה אחת שמובילה את השוק העולמי ללא עוררין!
מובית המהפכה WIX - וויקס היא חברה ישראלית , הנסחרת בבורסה נכון להיום במחיר שוק שנאמד סביב המיליארד דולר, מדובר בפיתוח ישראלי שמציעה פלטפורמה המאפשרת בניית אתר חינם , בשיטת עשה זאת בעצמך , כך שכל אחד יכול לבנות אתר חינם בקלות ובפשטות באמצעות ממשק גרירה קליל ונוח , ישנן עוד הרבה מערכות לבניית אתרים חינם , ומערכות חדשות מושקות מדי חודש מפני שמדובר בשוק מאוד רווחי ובעל ביקוש הולך וגובר , שכן כל עסק זקוק היום לאתר אינטרנט , וכאלה שיש להם אתר אינטרנט ישן , חייבים לשפץ ולשדרג אותו על מנת לעמוד בסטנדרטיים החדשים על פי גוגל כגון אתר רספונסיבי  ואתר מותאם למובייל על כך נרחיב בהמשך. 
כפי שאמרנו WIX היא לא החברה היחידה בשוק וישנן עוד מתחרות רבות ולעיתים לא פחות טובות , אולם , WIX ידעה לעשות את הצעד הנכון בזמן הנכון, כגון נטישת טכנולוגיית פלאש ומעבר ל HTML 5 , דבר שבזמנו היה בניגוד גמור לסטנדרטים של לפני 4-5 שנים , ותפס תאוצה ע"י אימוץ טכנולוגיית ה HTML 5 על ידי אפל (סטיב ג'ובס בזמנו הוביל את המהפך).
דבר נוסף שהופך את WIX לשולטת בתחום הוא שהיא ידעה לעשות צעדים שיווקיים נכונים בתקציבי ענק כגון פירסום בסופרבול.
כמו כן, התכנית העסקית של WIX מאוד אטרקטיבית שכן הם מאפשרים לכל אחד לבנות אתר בחינם ולהעלות אותו לאויר על כתובת דומיין זמנית, יש לציין שאתר חינם מתאים בעיקר לאתר תמונות משפחתיות או משהו חובבני , אף בעל עסק שמכבד את עצמו לא יפעיל אתר על כתובת תת דומיין עם השם WIX באמצע ואתר שמפוצץ בפרסומות לבניית אתר ב WIX ועם כיתוב ענקי " אתר זה נבנה בחינם על מערכת WIX" , זוהי פשוט תכנית עסקית שהיא לא פחות מגאונית , מפני שבניית אתר ב WIX זה "נגעת - נשאת" , ברגע שמתחילים להשתמש ב WIX פשוט מתאהבים ולא יכולים להפסיק , מפני שמדובר באמת במערכת מהנה שכיף לעבוד איתה ולבנות באמצעותה אתרים, ולכן , רוב הלקוחות שמתחילים בחינם , בסוף יהפכו ללקוחות משלמים.
נכון להיום , יש ל WIX כ 65 מיליון לקוחות מסביב לעולם!
עובדה נוספת היא , ש WIX פונה יותר לקהל בחו"ל ופחות לקהל הישראלי , שכן אין במערכת WIX אפשרות לבחירה שפת ממשק בעברית , דבר שדי פוגע בכניסת מערכת WIX לשוק הישראלי.
לכן למי שמעוניין באתר עם מערכת שמאוד דומה ל WIX , הפועלת על טכנולוגיית HTML 5 , נמליץ להשתמש במערכת LOGOSITE שמציעה ממשק דומה ל WIX עם התאמה מלאה לקהל הישראלי וכוללת שפת ממשק בעברית ומרכז הדרכה מלא הפועל 24/7 בשפה העברית.
כך שאם תרצו לבנות אתר WIX בעברית , תוכלו לבחור או במערכת WIX ולהשתמש בממשק באנגלית , ואם אתר מקשים קצת עם השפה , מערכת LOGOSITE מציעה בניית אתר שדומה מאוד ל WIX בעברית , עם מערכת ניהול לבנייה ועיצוב האתר בשפה עברית מלאה! 

אתרים רספונסיביים ומותאמים לנייד

תרשמו לפניכם את התאריך הבא - 21.4.2015 , זהו התאריך אשר בו גוגל הטילה פצצה בעולם האינטרנט , כאשר אחד הפרמטרים לדירוג אתרים במנוע החיפוש הוא התאמתו לנייד , כלומר , במידה והאתר שלך אינו רספונסיבי או מותאם לנייד , הדבר יחשב לרעתך ויגרום לירידה של דירוג האתר של במנוע החיפוש של גוגל .

אין צורך להסביר את המשמעות הפאטלית של דירוג האתר בגוגל , הדבר יכול לגרום לירידה משמעותית בכניסות לאתר , שגוררת ירידה בכמות הלידים והפניות שתקבל דרך האתר , ירידה במכירות דרך האתר , ולעיתים הדבר יכול לגרום לחיסול טוטאלי של העסק , כאשר מדובר בעסק שערוץ השיווק העיקרי שלו הוא אתר האינטרנט שלו.

נעמוד רק על ההבדלים בין אתר מותאם לנייד לאתר רספונסיבי -
אתר רספונסיבי - כשמו כן הוא , אתר "מגיב" , האתר משתנה בהתאם לגודל וצורת המסך בהם אנו משתמשים , דוגמא לאתר 100% רספונסיבי , ניתן לראות באתר החדש שלנו : www.logosite.net , ניתן להתרשם מכך שהאתר נראה מעולה בכל מסך 


טיפ קטן :


על מנת לבדוק איך האתר שלכם נראה על גבי מכשירים שונים כגון טאבלטים וסמארטפונים שונים , יש כלי שימושי מאוד בכרום שמאפשר הדמיה של נראות האתר שלכם במגוון רחב של מכשירים החל מאייפד דרך אייפון ועד גלאקסי .
השימוש בכלי הוא מאוד פשוט , ליצה על מקש F12 תעביר אותו לכלי בו ניתן לראות את הקוד של האתר, לחיצה על האייקון של מכשיר הסלולר בצד שמאל למטה ליד הזכוכית מגדלת תאפשר לנו לעבור למסך המאפשר סימולציה של נראות האתר שלנו על גבי מכשירים שונים , בלשונית DEVICES , נוכל לעבור ולראות איך האתר הרספונסיבי שלנו נראה על גבי מכשירים שונים. נחזור לאתר החדש שלנו : www.logosite.net , כאמור האתר הוא רספונסיבי 100% , המשמעות של כך היא שאתר מתאים את עצמו לכל מכשיר בו נשתמש , האלמנטים באתר יסתדרו באופן אוטומטי בצורה כזו שתתאים למסך , כמוכן , גם סרגל הכלים יגדל ויתכווץ לצורת תפריט אפליקציה בהתאמה , אתר רספונסיבי זה האתר המומלץ  ביותר על ידי גוגל , רוב האתרים הישנים אינם רספונסיביים , אתרים שנבנים על מערכות חדשות ומתקדמות כגון WIX או LOGOSITE , הם אתרים 100% רספונסיבים ומותאמים למנוע החיפוש ולדרישות הסטנדרטים החדשים של גוגל.

אתר מותאם לנייד - ההבדל בין אתר רספונסיבי לבין אתר מותאם לנייד הוא שאתר מותאם לנייד הוא בעצם אתר שונה לחלוטים מהאתר המקורי וזוהי בעצם גרסא שונה של האתר שלנו שנבנתה במיוחד למכשירים סלולריים , אם נבדוק רגע את האתר התפעולי הישן שלנוwww.Logosite.co.il בכלי שהראנו קודם נראה שכאשר אנחנו נכנסים לאתר ממכשיר סמארטפון אנחנו נקבל גרסא שונה לגמרי של האתר .
כאמור , "אתר מותאם לנייד" זהו בעצם רמה מתחת לאתר רספונסיבי , זהו דבר שפחות מומלץ ע"י גוגל , אבל זהו פיתרון ברירת המחדל לאתרים וותיקים יותר , המבוססים על תשתיות יותר וותיקות וישנות ובנויים על מערכות יותר וותיקות , הדבר מבוצע ע"י השתלת קוד HTML באתר המבצעת פעולה של רידיירקט (הפניה) של גולשים ממכשיר מסויים , בדרך כלל סמארטפונים וטאבלטים לגרסא הסללולרית של האתר שלנו. 
בדרך כלל אתר "מותאם לנייד" ישב על כתובת דומיין שונה או תת דומיין עם האות M בהתחלה.

כפי שניתן לראות , האתר הישן שלנו www.Logosite.co.il הוא אתר " מותאם לנייד" לעומת האתר החדש שלנו " www.Logosite.net" שהוא 100% רספונסיבי.

לבדיקה האם האתר שלכם עומד בדרישות של גוגל והאם הוא רספונסיבי או מותאם לנייד , תוכלו לבדוק בקישור הבא: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

בפוסט נפרד נעמוד על הדרך בה ניתן לעשות רידיירקט מהאתר הרגיל שלנו לגסרא הסלולרית של האתר שלנו וניתן דוגמא לקוד המאפשר לבצע זאת. 

כמו כן , נלמד אתכם , כיצד ניתן לבנות בקלות אתר "מותאם לנייד " דמוי אפליקציה ולעשות הפניה מהאתר הרגיל שלנו לאתר המותאם לנייד , וכך בעצם להפוך את האתר שלנו לאתר שעומד בדרישות של גוגל!


עיצוב נקי חלק ושטוח

נגמר העידן של עיצובים תלת מימדיים המלווים באינספור אפקטים גרפיים של שיפועים וצלליות , כשם הטכנולוגיית הפלאש נכחדה , כך גם העיצובים המורכבים חלפו מן העולם , את שינוי התפישה מובילות 2 החברות השולטות בעולם האינטרנט ומערכות ההפעלה של ימינו , אנחנו מדברים כמובן על Microsoft ו העיצוב שלה Windows 8 , ו Apple עם קווי העיצוב שלהם במערכת ההפעלה iOS 7 ומעלה , הכל הפך להיות גדול , פשוט , וכמה שיותר נקי וחלק עם שילוב צבעים בעלי קונטרסט נכון כגון ירוק על לבן , לבן ואפור , שחור ולבן , הכל נעים וברור לעין , גם האייקונים הם שטוחים , ללא צלליות (שימוש קל מאוד בצללית דו מימדית ארוכה) , הפונטים יותר דקים ועדינים , העיצוב מוביל קווים שהם מאוד פשוטים ונקיים , כאשר המוטו שמוביל הוא להגיד כמה שיותר בכמה שפחות!

המחשבה מאחורי זה היא שהשימוש הגובר בטאבלטים וסמארטפונים שונים  בעלי גודל מסף שונה , ומהירויות אינטרנט שונות , אלחוטי , WIFI, 3G או 4G , התעורר צורך לגרום לדברים להיות כמה שיותר קלילים ומהירים , יש כל כך הרבה עומס ברשת וכמות המידע שמועברת אלינו בכל דקה של גלישה היא עצומה , נוסיף לכך את העובדה שסף הסבלנות של מרבית האוכלוסיה הפך להיות מאוד נמוך , כולנו רוצים , כמה שיותר , כמה שיותר גדול וכמה שיותר מהר , אין לנו סבלנות, לכן הכל חייב להיות מהיר וברור , ולכן השימוש באלמנטים גרפיים שהם יותר קלים ופשוטים , והמסר שאנחנו רוצים להעביר ללקוח הוא מאוד ברור , חד וחלק , הנעה לפעולה - " בנה אתר " , " קנה עכשיו" , " הזמן עכשיו" , "למד עוד" , גם השפה השיווקית נהיית מאוד קצרה וישירה , בלי חרטוטים וטקסטים ארוכים , הכל ישר ולעניין , לגולש ממוצע יש 8-10 שניות להתרשם מדף הנחיתה , דף הבית של האתר שלך , בזמן הזה עליו להבין , במה האתר שלך עוסק ומה הפעולה שעליו לבצע , ואתה אמור לגרום לו להבין מה קורה,  איפה הוא נמצא , ומה עליו לעשות בזמן המוקצב של 8 שניות בממוצע , לכן השפה השיווקית בה אנחנו משתמשים היא מאוד ישירה וכמעט לשון ציווי " לחץ כאן" , "רכוש עכשיו" "הרשם לרשימת תפוצה" .

עיצוב רחב ומרווח

אם פעם היה נהוג להשתמש ברקע לאתר ובאמצע גוף האתר , כאשר גוף האתר עמוד בטקסטים , לינקים , קישורים , באנרים ושאר אלמנטים שעושים בלאגן בעיניים , היום הכל שונה ב 180 מעלות , העיצוב העכשוי כולל שימוש בדברים כמה שיותר פשוטים , טקסטים ברורים וקצרים עם מרווחים גדולים , הגולש רוצה להרגיש "אוויר" באתר שלך , להרגיש " מרווח" , כאשר נשתמש בטקסט בעל פונט עדין וגדול , עם מרווחים גדולים בין הפסקאות , זה הרבה יותר נעים לעיין , ולכן זה גם ימשוך את הגולש שלנו להשאר באתר , ולבצע פעולות שאנחנו רוצים שיבצע באתר - הנעה לפעולה.

כמו כן , הטרנד הכי חם הוא שימוש בסטריפים רספונסביים הנמתחים לרוחב המסך ובהתאם גודלו , כאשר האתר בנוי במקטעים , בעלי רקעים עם צבעים עזים בדרך כלל , כגון כתום , ירוק או כחול , ועליהם כיתוב ברור בלבן או שחור.

אייקונים ווקטוריים - טרנד נוסף חזק מאוד שהוא חלק מהעיצוב המרווח הוא שימוש באייקונים באיכות ווקטורית , פחות מילים , יותר אייקונים , לרוב הם יהיו פשוטים , שטוחים ונקיים , ונוסיף להם אפקט HOVER.

אפקט HOVER - מה זה אפקט HOVER? אפקט HOVER זהו אפקט במעבר עכבר , כאשר אנו עוברים עם העכבר על תמונה או אייקון והוא מגיב בהתאם , כגון : שינוי משחור ללבן , התרחבות והתכווצות , תזוזה , שינוי צבע , התקרבות והתרחקות , טשטוש וכו'....
אפקט HOVER לדעתי תורם רבות לחווית הגלישה וגורם לגולש חוויה אינטראקטיבית ומהנה כאשר האלמנטים מגיבים למגע או תנועת העכבר.

תמונות מטושטשות - BLUR - בהרבה אתרים בעלי עיצוב עדכני , נפגוש שימוש בתמונה מטושטשת , כאשר החלק החשוב מודגש , כגול צילום של אדם בתוך קהל , הקהל יהיה מטושטש , והאדם מחזיק מכשיר סלולרי או טאבלט יהיו מודגשים וחדים בכדי להדגיש את התחום בו עוסק האתר ומה שחשוב לנו להראות ללקוח 

דוגמא לתמונה עם אפקט ה BLUR - " טשטוש" :

אנימציית HTML 5 - טרנד נוסף שהשימוש בו הולך וגובר הוא הטמעת אנימציית HTML 5 באתר , דוגמא לכך היא הבאנר הראשי באתר הישן שלנו : www.logosite.co.il , הטמענו בתוך האתר באנר אקטיבי , המאפשר שימוש באנימציית HTML 5 בכדי להדגיש את השירותים והמבצעים החשובים באתר , השימוש באנימציית HTML 5 ילך ויגבר , בבד בבד עם מותה הסופי של אנימציית הפלאש , היתרון באנימציית HTML 5 הוא שהיא מאפשרת יצירת גרפיקה ובאנרים אקטיביים ואנימציות שונות , שהן מאוד קלות , זמן הטעינה מאוד קצר והן נתמכות בכל המכשירים כולל אייפונים אייפדים וכל המכשירים המריצים את מערכת ההפעלה IOS של אפל , שהיא בעצם הגורם מספר 1 להריגת הפלאש ( ובצדק כי הפלאש הוא מאוד כבד ואיטי) , כאן תוכלו למצא מגוון כלים להכנת אנימציות HTML 5 : http://www.logosite.co.il/%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%9D.html


לסיכום:

אתר עדכני , זהו אתר שבנוי  על מערכת ניהול תוכן מתקדמת כגון LOGOSITE או WIX, המאפשרת לבעל האתר לנהל את האתר שלו בצורה קלה ופשוטה , ללא שום התקנות מיותרות , ולעדכן אותו באופן שוטף בקלות , אתר בעל קווי עיצוב נקיים פשוטים וברורים , שימוש בפונטים עדינים , גדולים וברורים , שימוש בניגוד צבעים נכון וברור שלא יוציא לגולש את העניים , שימוש בתמונות הנכונות , שימוש בלוגואים ואייקונים ווקטורים , שימוש באפקטים של מעבר עכבר, אתר נקי וחלק , שימוש בצבעים ואלמנטים רוחביים הנמתחים על המסך ורקעים צבעוניים שעליהם כתב גדול וברור , הנעה ברורה לפעולה , טקסטים מתומצתים וישירים, מרווח גדול בין הטקסטים , כפתורי הנעה לפעולה ברורים , אתר מרווח , שימוש בניסוח ישיר כמעט לשון ציווי ושימוש נכון באנימציית HTML 5 , סליידרים ובאנרים דינמיים , אם תיישמו את מרבית הכללים ותכניסו תוכן איכותי בעל ערך מוסף לגולשים שלכם , מובטח לכם שיהיה לכם אתר מוצלח , אתר מוצלח נמדד בכמות הכניסות , מיקום בגוגל , והכי חשוב ההכנסות שהוא יניב לכם , אתר מוצלח הוא אתר מניב , בעל תעבורת גולשים גבוהה ואחוז המרה גבוהה , ככל שהאתר יהיה יותר איכותי , כך נהפוך גולש אקראי , ללקוח משלם (גם לקוח שלוחץ על לינק תוכנית שותפים , עושה לייק , נרשם לרשימת תפוצה , מכניס פרטים לרשימת תפוצה וכו' נחשב כהצלחה והדבר מתורגם לכסף בצורה עקיפה).

בהצלחה!